A Nemzeti Együttműködés Tanácsa

             Érdemes lenne valamelyik csatornának megkérdezni nézőitől szükségesnek tartják-e az Országgyűlést? Miután nem hiszem, hogy ez az ötlet bárkinek is megtetszene, nyugodtan elmondom az én véleményem, hiszen nem befolyásolom a szavazás végeredményét: nem.

 Nem azért mondom ezt, mert úgy gondolom, hogy a parlamentáris demokrácia meglehet parlament nélkül is, hanem azért, mert szerintem hazánk már nem ilyen formában működik, másrészről a napi események igazolják ezt a véleményt. Az Országgyűlésnek ugyanis normális esetben az lenne a szerepe, hogy az elveket, érveket, véleményeket ütköztetve, alkotmányos keretek között döntsön azokban a kérdésekben, amelyeket a Kormány a társadalmi párbeszéd lefolytatását követően elé terjeszt.

            A legtöbb és legfontosabb ügyben azonban nincs társadalmi párbeszéd, nincs kormány előterjesztés, nincs parlamenti vita [csak, ha nem működik elégséges nyomógomb, akkor lehet érdemi vitát folytatni arról, hogy a nyomkodás helyettesíthető-e a hangosan kimondott igennel]. A mai parlamenti ügymenet lényege, hogy az arra kijelölt, esetleg önjelölt képviselő bead egy módosító javaslatot. Ebben az esetben nem kell egyeztetnie, és ha kéri annak sürgős megtárgyalását, akkor nincsen helye hosszas vitának sem. Amikor, már minden vita befejeződött, a plenáris ülés döntése előtt, beadhat a képviselő egy úgynevezett zárószavazás előtti módosító indítványt, amelyben minden megtárgyalt, megismert mondatot átír, és, amely már nem kerül érdemi megtárgyalásra. Így a képviselők jelentős része azt sem tudja, miről szavazott. Arra kell csak ügyelnie a képviselőnek, hogy ameddig még létezik az Alkotmánybíróság, az Alkotmány módosítását is kezdeményezze hasonló eljárásban, ha az általa elérni kívánt cél a régi, elavult, a nép akaratát kiszolgálni képtelen Alkotmánnyal ellentétes.  [Ha valaki ellenőrizni akarja a leírtakat, nézze meg az Országgyűlés honlapján, az elfogadott törvényjavaslatok között a T/1445 számon benyújtott alkotmánymódosítást és az ahhoz kapcsolódó, T/1447 számon benyújtott, különadóról szóló törvényjavaslatot.]

            Minek ez a huzavona? Egyéni módosító indítvánnyal, az alkotmányt ki kell egészíteni a Nemzeti Együttműködés Tanácsával.  A Nemzeti Együttműködés Tanácsa öt főből álló testület, amelynek tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök bízza meg, életük végéig, s amely törvényerejű rendeleteket hoz. Az Alkotmánybíróság a törvényerejű rendeletek alkotmányosságát nem vizsgálhatja, a törvényerejű rendeletekkel szabályozott kérdésekben nincs helye népszavazásnak. Hogy volt már ilyen? Igen, ez volt a Népköztársaság elnöki Tanácsa. Amikor a Népköztársaság Elnöki Tanácsa még az állami berendezkedés része volt, az Országgyűlés évente kétszer, tavasszal és ősszel ülésezett, néhány hétig, nem volt Alkotmánybíróság és nem létezett a népszavazás intézménye sem. Ennek a megoldásnak van tehát követhető hagyománya, amelyen lehet javítani, ritkítva az ülésszakok számát, rövidítve azok időtartamát.

2010.11.15.

1 hozzászólás »

  1. Ej, minek adsz ötleteket?

    Vivi
    2011.12.26. @ 22:31

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

designed by János Szüdi Harcolj a spam ellen! Katt ide!